5 iulie 2009

Cuvant la finalul manifestarilor CVE la Targu Mures

Dragi pasionati, clubul nostru a descins la sfarsitul lunii Iunie la Targu Mures cu inima plina de curiozitate si speranta unui eveniment frumos.
Speranta ne-a fost confirmata inca din primele ore remarcand reactia publicului atunci cand masinile regrupate in coloane de cate patru exemplare colindand orasul in parada, traseele parcurse anuntand manifestarile ce urmau sa inceapa.
Orasul si oamenii ne-a intampinat cu ospitalitate, ne-au inconjurat cu caldura si au fost alaturi de noi in toate cele trei zile.
Cativa posesori de masini de epoca pe plan local s-au alaturat expozitiei cu entuziasm si au creat o noua punte de legatura intre mureseni, bucuresteni, brasoveni, sibieni si constanteni.

Spiritul de club se masoara si in efortul depus pentru a te altura colegilor. Astfel trebuie sa remarcam efortul depus de dl. Ovidiu Ciobanu care a sacrificat o noapte si a parcurs un lung raid de 550 km Constanta -> Targu Mures la volanul unui autoturism clasic marca Volvo P1800 1961 demonstrand atat starea tehnica ireprosabila a autovehiculului pe care il detine dar si pasiunea sa pentru fenomenul retro. Un adevarat Sfant(ul).

  • Din 24 iunie Casa de cultura Mihai Eminescu a gazduit expozitia in parcajul din fata cladirii complexului. Nenumarati vizitatori au preferat sa ramana chiar si pentru cateva minute in plus la o cafea in terasa complexului numai pentru a prelungi intanirea cu aceste bijuterii.
  • In data de 25, cea mai importanta zi a manifestarilor amintite masinile au facut o trecere in coloana oficiala pe strazile din centrul Municipiului si ne-am oprit pentru o scurta perioada de timp in fata palatului Culturii, un monument arhitectonic insipirand aceeasi frumusete clasica regasita si in aceste file de tehnica si istorie auto reunite pe strazile orasului de parada clubului nostru.
    De aici ne-am alaturat cu autovehiculele paradei oficiale insotind fanfara dar si numeroase grupuri de tineri imbracati in costume populare din Romania(diverse regiuni si etnii), Spania, Bulgaria, Israel, etc indreptandu-ne catre intrarea in Cetatea Targu Mures spre deliciul publicului spectator prezent pe strazile centrale ale Municipiului.
  • Am avut de parte de o vreme schimbatoare: soare, furtuna dar si grindina. Aceasta din fericire nu a afectat impactul expozitiei asupra publicului atat avizat dar si amator care au venit in permanenta sa ia contact si sa cunoasca mai mult din etapele istoriei automobilului.
  • In data de 26 iunie am parcurs intr-o noua parada insorita strazile incarcate de istorie si arhitectura transilvana cu bucurie dar si cu regret pentru faptul ca intalnirea noastra a fost atat de scurta.

Un calduros salut si multumiri targumuresenilor.
Clubul Vehiculelor de Epoca, Bucuresti.

Vizitati galeria de imagini, click aici!